עיתון העסקים גלובס מדווח על חקירת נסד"ק נגד, דוד רובנר ושותפיו האמריקאים בעלי עבר מפוקפק ורב ישראלי בביצוע עסקאות מפוקפקות בחברה שייסד גולדנברג

פורסם: 10 בדצמבר 2014 ב-כללי, עיסקאות מפוקפקות בהנהגתו של רובנר דוד
תגים: , , , , , , ,

..

מתוך תצהיר עדות ראשית של גולדנברג פסי בתביעה הזדונית, נקמנית שהגישו נגדו במרמה בני הזוג זהבה ודוד רובנר.

מידע נפיץ זה, ממוסמך בראיות תומכות חמורות ביותר, לרבות מהרשויות החוקרות מארה"ב, צורף לתיק בית המשפט בו נתבע גולדנברג פסי ע"י זהבה ודוד רובנר, תביעה שנוהלה ע"י השופט בדימוס שאול מנהיים, תביעה שכאמור בחומרים המצ"ב באתר, לא הגיעה לסיומה הטבעי, בהמשך להפסקת ההליך ע"י השופט בדימוס מנהיים בעילה לא מוצדקת של היעדר התייצבות, בנסיבות מיוחדות.

בחודש יוני 2000 התפרסמה בעיתון כלכלי אמריקאי (‘’BARRONS) כתבה בנושא המיזוגים במהופך שבוצעו על ידי בעליהן של שותפות התובעת 1, דוד בודנר ומורי הברפלד. בכתבה, אשר תורגמה לעברית ופורסמה במלואה בעיתון 'גלובס' בסמוך לאחר פרסומה בארה"ב, סופר על שורה של מקרים דומים, בהם נכנסו בודנר והוברפלד כמשקיעים לחברות טכנולוגיה (לא במקור לחברה שייסד גולדנברג פסי) ומיד לאחר מכן ביצעו מיזוג במהופך, דבר שהביא לזינוק דרמטי בשווי המניות של אותן חברות ושלשלו לכיסם סכומי כסף אדירים. בכל שלושת המקרים שהוזכרו בכתבה, התובע 2 (לא במקור דוד – דיוויד רובנר) היה שותפם של בודנר והוברפלד. עוד נחשף בכתבה, כי לבודנר והוברפלד עבר מפוקפק הכולל עבירות על חוקי ניירות הערך האמריקאיים, הרשעות ותביעות אזרחיות בתחום זה, פסילה סטטוטורית מעבודה בחברות ברוקרים השייכים להתאחדות סוחרי ניירות הערך בארה"ב (הגוף המפעיל את בורסת נאסד"ק), הרשעה בגין זיוף מסמכים במטרה לבצע הונאה ועוד.

כותרת מעיתון גלובס

כותרת מעיתון גלובס

בעקבות פרסום הכתבה פתחה הבורסה האמריקאית NASDAQ בחקירה בעניין על מנת לבחון האם נעשו מהלכים לא כשרים על ידי רובנר, בודנר והוברפלד, בין היתר בקשר למיזוג המהופך שביצעה ממ"ק. החקירה האמורה כללה גם חקירה בנוגע לממ"ק ולחברת האם שלה (לא במקור- החברות שייסד גולדנברג פסי) , החברה האמריקאית הציבורית ג'נקון. קיומה של החקירה גרם לממ"ק נזקים כבדים, בשני מישורים: המישור האחד, החקירה הביאה לבזבוז זמן ניהולי רב ולהוצאות אדירות (עורכי דין, רואי חשבון, נסיעות לחו"ל וכיוצ"ב) ולמעשה לשיתוק החברה. (לא במקור – החברה שייסד גולדנברג פסי עליה השתלט דוד רובנר ואשתו זהבה רובנר) המישור השני, ציבור המשקיעים הפוטנציאלי שסומן כמתאים, הדיר רגליו מהשקעה בחברה ולא ניתן היה לגייס כספים נוספים. בנק מזרחי הבנק אליו תובע 2 (לא במקור – דוד רובנר) העביר את פעילות חברת ממ"ק ממניעיו האישיים, הקפיא ועצר את כל הפעילות הכספית בחשבונותיה, דבר שלא אפשר לחברה לתפקד.

פרסום הכתבה, חקירת נאסד"ק האינטנסיבית ועצירת הפעילות הבנקאית גרם לכדור השלג להתגלגל במדרון חלקלק וסופו בבקשת פירוק שהגישו עובדי החברה, להם לא שילמה ממ"ק משכורות. בתקופה זו מחשש שאהיה מעורב באינפורמציות מפלילות נגד תובע 2 (לא במקור דוד רובנר) מודרתי כליל מהפעילות השוטפת של החברה ולא שימשתי כמנכ"ל החברה.  באותה עת במקביל החלו הליכים בנסד"ק, נגד תובע 2 (לא במקור דוד  – דיוויד רובנר) בקשר תהליכי ביצוע המיזוג במהופך אותו הוביל גם תובע 2 (לא במקור – דוד רובנר) מיזוג בין חברה נסחרת לבין חברת NET2WIRELESS.

  1. במקביל מעמדו של תובע 2 (לא במקור – דוד – דיוויד רובנר) נסדק בחברת ECI ובשוק בכלל, תהליך שהוביל לפיטוריו בהמשך ולעזיבתו את חברת ECI בבושת פנים.
  1. תהליכי המיזוג השני של חברת NET2WIRELESS עם החברה הבורסאית בנסד"ק סנסר, היה מיזוג בבסיסו הטעייה של תובע 2 (לא במקור דוד רובנר) של משקיעים, חברות השקעה, חברות תקשורת ואנשים תמימים רבים. מיזוג זה פורסם מדי יום בעיתונות במטרה למשוך יותר ויותר משקיעים ל"חלום לעשיית כסף קל". ואומנם בתחילת הדרך מניית החברה שהייתה אמורה להתמזג עם חברת NET2WIRELESS הרקיעה שחקים מדי יום, עד שערך החברה בנסד"ק עלה על מיליארד דולר. לתרגיל רמייה זה של תובע 2 (לא במקור דוד רובנר) פותה מר אלפרד אקירוב להשקיע מהונו, מר אקירוב השקיע בהטעיה ובהולכת השולל של תובע 2, 6 מיליון דולר. נכחתי בישיבות בהם התובע 2 (לא במקור דוד רובנר) הבטיח למשקיעים שבמידה וישקיעו ב"חלום" של חברת  NET2WIRELESS, תובע 2 (לא במקור דוד רובנר) הבטיח  להם אישית שהם יכפילו וישלשו את כספם בזמן קצר ביותר.
  1. חקירת נסד"ק שנפתחה כנגד תובע 2 (לא במקור דוד רובנר) ושותפיו התמקדה בעיקר במיזוג במהופך בשתי החברות, זהות מחזיקי המניות בחברות הממוזגות ובתרגילים נוספים הקשורים בהקצאת המניות למקורבים. התרסקות שתי החברות ופירוק החברות התרחשו באותו מועד.
  1. ההבדל בין שתי החברות היה משמעותי. לחברת ממ"ק היו מוצרים של ממש, מכירות חוזים, פעילויות וכו', מנגד חברת NET2WIRELESS הציגה "חזון טכנולוגי", חזון שהיה למעשה חלום הטעייה שהוכח שאינו שווה דבר לאחר פירוק. את החזון השקרי והמטעה של חברת – NET2WIRELESS הציג תובע 2, (לא במקור דוד – דיוויד רובנר) בפני משקיעים בארץ ובחו"ל, תוך כדי שהוא מנצל את מעמדו העולמי בחברת ECI במטרה לגרוף הון עתק לכיסיו.
  1. תובע 2 (לא במקור דוד רובנר) מינה את אחד מבניו בתפקיד בכיר בחברת NET2WIRELESS.

גלובס

זירת העסקים של ישראל

התחקיר המלא של "בארונ'ס": בואו נעשה עסקה

מה מחבר בין עיסקאות תמוהות בטכנולוגיות ישראליות לבין אנשי פיננסים בעל עבר מפוקפק, רב ישראלי ודיוויד רובנר, מנכ"ל אי.סי.איי לשעבר

25.6.2000 00:00  מאת ז'קלין דוהרטי וביל אלפרט

איך יכולה חברה קטנטונת, שנמצאת על סף מחיקה ממסחר בנאסד"ק, להתגאות לפתע בשווי שוק של כמעט מיליארד דולר? קבוצה של משקיעים אמריקניים וחברות ישראליות גילתה את נוסחת הקסמים להצלחה פיננסית כזו, והשתמשה בה שלוש פעמים. בכל אחת משלוש העסקאות היו מעורבים דיוויד בודנר ומורי הברפלד, משקיעים בעלי עבר מנומר (מפוקפק בעגה האמריקנית). כמו כן, בכל עסקה, ישירות או בעקיפין, מעורב גם דיוויד רובנר, לשעבר מנכ"ל אי.סי.אי טלקום, מחברות הטלקום הגדולות בישראל, ומעורב הרב ארווין קאטסוף, סגן נשיא בקרן הירושלמית אש התורה, מוסד צדקה יהודי דתי.

הנוסחה היא כזו: חברה בורסאית אמריקנית, הנאבקת על חייה, עם כמות קטנה של מניות בשוק, מנפיקה מיליוני מניות כדי לרכוש חברה זרה עם מעט היסטוריה תפעולית וללא רווחים מדווחים. מניית החברה האמריקנית עולה כאשר הודעות לעיתונות מקדמות את עוצמתה הטכנולוגית של החברה הנרכשת. אם חברות הטכנולוגיה מצליחות לבסוף, כולם עושים כסף. אבל גם אם מניית החברה האמריקנית שוקעת לבסוף ל-2 או 3 דולר, בעלי העניין הפנימיים עדיין יכולים לגרוף מיליונים, הודות לחבילות המניות הזולות מאד שהחזיקו מלכתחילה.

ברואוד קפיטל (Broad Capital), חברת ההשקעות הניו-יורקית של בודנר והברפלד, היא כנראה הגורם המרכזי והמהותי בעסקאות הללו, המכונות בעגת השוק "מיזוגים בהיפוך (רברס)" או "השתלטויות בהיפוך" (לא בודנר ולא הברפלד החזירו לנו צלצולי טלפון לקבלת תגובה, ושניהם גם לא נכחו במשרדיהם המפוארים ברחוב ה-57 מערב, כאשר ביקרנו בהם בשבוע שעבר). יהיה מה שיהיה, עובדה אחת ברורה: שתי נשותיהם, נעמי בודנר ולאורה הברפלד, מחזיקות בחבילות גדולות של מניות באחת העסקאות שהתקדמה עד לשלב שמחייב חשיפה או דיווח של בעלי המניות. האחזקות של שתי הנשים בחברת מולטימדיה קיד (Multimedia KID) שוות 7 מיליון דולר כל אחת, למרות שבשבועות האחרונים קרס מחיר המניה הזו ל-2.06 דולר, משיא של 7.875 דולר שנרשם בפברואר.

שלוש החברות האמריקניות המעורבות במיזוגים בהיפוך עם חברות היי-טק ישראליות הן ווסטרן פאואר אנד אקוויפמנט, מפיצה של ציוד כבד, סנסאר, יצרנית מכשירי מדידה, וג'נקון (Jenkon) אינטרנשיונל, שייצרה בעבר תוכנה לשיווק עבור חברות שיווק ישיר. בשנה שעברה, המניות של כל השלוש נסחרו במחירי שפל של עד 1.5 דולר.

באפריל 1999 שווי השוק של ווסטרן פאואר אנד אקוויפמנט היה 14.9 מיליון דולר. שווי השוק של סנסאר באוקטובר 1999 היה 18 מיליון דולר. ג'נקון היתה שווה 9.8 מיליון דולר באוגוסט 1999.

כל החברות הללו מסיימות או כבר סיימו בימים אלה את הליך ההשתלטות בהיפוך. באפריל, לדוגמה, ווסטרן פאואר עשתה הסכם עם חברה בשם e-Mobile, שמקווה לייצר עזרי כף יד בעלי יכולת גישה לאינטרנט. מניית ווסטרן עלתה עד 10 דולר ב-1 במאי, והקפיצה בכך את שווייה הבורסאי של חברה זו ל-553 מיליון דולר. בשבוע שעבר נסחרה המניה ב-6.68 דולר.

באוקטובר סנסאר חתמה על הסכם דומה למיזוג עם Net2Wireless, החברה המתכננת לדחוס נתונים כדי שרשתות סלולר יוכלו להציע שירותי העברת נתונים במהירות גבוהה וגישה לאינטרנט באמצעות מכשירי סלולר קיימים ומכשירים חדשים. מניית סנסאר עלתה במארס לשיא של 89.875 דולר, וניפחה את שווי השוק של חברה זו ל-3.9 מיליארד דולר. מחיר המניה כעת: 22.125 דולר.

בדצמבר ג'נקון השלימה את ההשתלטות ההפוכה שלה על Multimedia KID, שמפתחת תוכנות לומדה אינטראקטיביות לילדים ומבוגרים. מניית ג'נקון עלתה ל-4.56 דולר, והמשיכה לנסוק עד לשיא של 7.875 דולר בפברואר, או לשווי שוק של 269 מיליון דולר לחברה הזו. מחיר המניה באחרונה: 2.06 דולר.

במשך שנים חברות פרטיות הן שעשו מיזוגים הפוכים עם חברות בורסאיות כדי לקבל גישה לשוק המניות. אבל השיטה הזו הדליקה לעיתים נוריות אזהרה מפני שהיא מאפשרת לחברה הפרטית לעקוף את הבדיקות והסינון המקובלים של חברות היוצאות בהנפקות ראשונות לציבור, IPO.

אבל נחמיה דיווידסון, מנכ"ל Net2Wireless ומייסד ויו"ר e-Mobile, מתעקש לומר שלא זה המקרה עם העסקאות שהוא מעורב בהן. לדבריו, הבחירה בהליך של מיזוג הפוך נבעה מכך שהמשתתפים בהליך יכולים להשיג את הגישה המהירה ביותר לשוק. "יש לנו חלון הזדמנויות חזק מאד כעת, מפני שיש לנו טכנולוגיה חזקה מאד", הוא אומר. הסבת החברה לבורסאית, הוא מוסיף, מאפשרת לחברה להציע לעובדים אופציות למניות, ועל ידי כך למשוך את הטובים ביותר מביניהם.

אולי כך, אבל הרקורד של אנשי הפיננסים הברפלד, 39, ובודנר, 43, אינו בדיוק מעורר אמון. לפני שנתיים, רשות ני"ע, SEC, טענה ששניהם קיבלו בחשאי יותר מ-513,000 מניות מוגבלות כביטחונות להלוואה שהם נתנו לדירקטור בחברה בשם Incomnet. השניים מכרו מיד את המניות בחברה הזו, שהיתה סיטונאית שיחות חוץ שהתחסלה בינתיים, וגרפו רווח של כ-3.7 מיליון דולר, תוך עבירה על חוקי ניירות הערך, על פי תלונת SEC.

Broad Capital, חברת ההשקעות של השניים, גם הואשמה באי חשיפה או אי מצג של העובדה שהיא מחזיקה ב-5% ממניות Incomnet שהיו בשוק, כלומר שהיא בעלת עניין בחברה זו, כמתחייב על פי החוק.Broad, הברפלד ובודנר הסדירו את התלונות של SEC מבלי שהודו או הכחישו אותן, והם נדרשו להחזיר את הרווחים הלא חוקיים, שבתוספת ריבית הגיעו ל-4,649,125 דולר. שניהם גם הורשעו ונענשו בתביעות אזרחיות: Broad שילמה קנס של 50,000 דולר, והברפלד ובודנר שילמו קנסות של 15,000 דולר כל אחד.

כתוצאה מפרשה זו, השניים גם קיבלו "פסילה סטטוטורית" אוטומטית מעבודה אצל חברות ברוקרים השייכות להתאחדות סוחרי ניירות הערך בארה"ב – NASD – הגוף המפעיל את בורסת נאסד"ק.

להברפלד ולחברת ההשקעות שלו ושל בודנר היתה התחככות נוספת עם החוק, בשנת 1996, כאשר שניהם היוו יעד לתלונה מנהלית של SEC, שהיתה קשורה בחברה קנדית בשם Wye Resources. חברה זו ייחצנה את עצמה בצורה נמרצת כבעלת אינטרסים במרבצי ונכסי זהב ויהלומים. "Broad Capital היתה מודעת, וגם השתתפה, במאמצי הקידום של Wye בארה"ב", נאמר בתלונת SEC. חברתו של הברפלד גם הואשמה ברכישת מניות לא רשומות של Wye במחיר הנחה, תוך פרסום מצג שווא, שתיאר את הרכישה הזו כהלוואה. מבלי שהודו או הכחישו את ממצאי רשות ני"ע, Broad Capital והברפלד הסכימו לפרסום צו של SEC, שלפיו הם הפרו את סעיף 5 לחוק ני"ע, והסכימו להחזיר 426,790 דולר, שהיוו את רווחיהם מן האחזקה של מניות Wye בתוספת ריבית.

וב-1992 הודו בודנר והברפלד בבית משפט פדרלי בברוקלין, ניו-יורק, בעבירת אחזקת מסמכי זיהוי מזויפים במטרה לבצע הונאה. הזוג הזה הואשם בכך שהוא שיגר שני מתחזים לעבור את בחינות ההסמכה מ"סידרה 7" של הברוקרים במקומו. בודנר והברפלד נידונו לשנת השעייה אחת ולקנס של 50,000 דולר כל אחד.

אבל דומה שההרשעות הללו לא האיטו אותם. ניקח, לדוגמה, את העסקה של ג'נקון אינטרנשיונל. הרב קאטסוף מקרן אש התורה מירושלים זוכר שהעסקה הזו "התאפשרה" לו בעזרתם של בודנר והברפלד. קצת לפני יותר משנה, מניית ג'נקון נסחרה ב-1/2 2 דולר. ב-26 באוגוסט הוכרזה העסקה עם מולטימדיה קיד. הודעה לעיתונות של ג'נקון באותו תאריך מציינת שמולטימדיה קיד "זכתה בפרס היוקרתי לתעשיות תוכנת המחשבים של משרד ראש הממשלה בישראל, בקטגוריה של חדשנות ייחודית וחדשנות בשדה החינוך".

על פי תנאי העסקה, ג'נקון הנפיקה 840,000 מניות רגילות חדשות לבעלי מניות מולטימדיה קיד, ביחד עם מניות בכורה שניתנו להמרה לעוד 24 מיליון מניות של ג'נקון. אם ההמרה היתה מתבצעת, בעלי מניות מולטימדיה קיד היו מחזיקים ב-83% ממניות ג'נקון. בשלב מאוחר יותר כללה העסקה גם הנפקה פרטית של איגרות חוב להמרה בשווי 4.5 מיליון דולר, כשההמרה היא ל-4.5 מיליון מניות של ג'נקון.

על פי ממצאי SEC, דיוויד רובנר, לשעבר מנכ"ל אי.סי.איי טלקום, הסכים לכהן כיו"ר לא פעיל של החברה הממוזגת החדשה עם סיום העסקה. רובנר, שפרש מכהונתו באי.סי.איי טלקום בפברואר שנה זו, עבד בחברה הזו הנסחרת בנאסד"ק מאז 1970, והתמנה למנכ"ל שלה ב-1991. בתקופת כהונתו כמנכ"ל, נזקפת לזכותו הצמחת הכנסותיה השנתיות מ-74 מיליון דולר ל-1.2 מיליארד דולר. רובנר מכהן כעת גם כיו"ר Net2Wireless, ואם המיזוג ההפוך שלה עם סנסאר יושלם, הוא אמור לכהן גם בראש החברה המאוחדת הזו. רובנר אומר שהוא הכיר את הברפלד ובודנר דרך ידיד, שאת שמו הוא לא מסגיר. לדבריו, הוא לא היה מודע להיסטוריה של היחסים בין השניים ובין SEC. "בכל הנוגע לבעלי המניות, לא יכולנו לבדוק את ההיסטוריה שלהם", הוא אמר לבארונ'ס.

ג'נקון השלימה את המיזוג ההפוך שלה ואת ההנפקה הפרטית בסך 4.5 מיליון דולר בדצמבר, ועסקי התוכנה שלה נמכרו למנהליה הקודמים. מניית מולטימדיה קיד עלתה לשיא של 7.875 דולר ב-14 בפברואר.

ההודעות לעיתונות על העסקה לא חושפות הרבה פרטים על מהות העסקים או הפיננסים שלהם. אבל על פי המסמכים ששוגרו ל-SEC, בששת החודשים שהסתיימו ב-30 ביוני 1999, כ-44% מהכנסותיה של מולטימדיה קיד בסך 747,743 דולר, נבעו ממכירות ברומניה, 33.6% נבעו ממכירות בארה"ב ו-19.8% מישראל. יתרה מזו: 97.7% מהמכירות היו לשלושה לקוחות בלתי-מזוהים בלבד. דיווח עדכני יותר ל-SEC מציין שלחברה היה הפסד של 5.75 מיליון דולר מפעולות שהופסקו, ושהיא "השיגה רק הכנסות מוגבלות ממכירת מוצרים, שירותים וזכויות שיווק" בששת החודשים שהסתיימו ב-31 במארס שנת 2000.

בתחילת חודש זה, מולטימדיה קיד הגישה לרשות ני"ע, SEC, בקשה לרישום 13,283,239 מניות למכירה. הכמות הזו נבעה מהמרת המניות המבוכרות וההנפקה הפרטית של האיגרות להמרה. הרישום להנפקה, שעדיין לא נכנס לתוקף, מהווה חומר קריאה מעניין. מי שרשומה כבעלת העניין הגדולה ביותר בחברה היא זהבה רובנר, אשתו של דיוויד: היא מחזיקה ב-6,818,606 מניות, 19.9% מהחברה, בערך של 14.1 מיליון דולר במחיר המניה כיום. מתוך סך האחזקה הזו, 2,650,000 מניות יירשמו למכירה.

ומי עוד ברשימת בעלי העניין? גם נעמי בודנר ולאורה הברפלד, המחזיקות כל אחת ב-3,409,302 מניות, בשווי משותף של 14.1 מיליון דולר כיום. כל אחת מהן תרשום להנפקה 1,325,000 מניות.

שם נוסף ברשימת בעלי העניין הוא רוברט דפאלו (DePalo), שמחזיק ב-829,848 מניות של מולטימדיה קיד, שכולן יירשמו למכירה. דפאלו הוא יו"ר אקווילינק, חברת השקעות בניו-יורק סיטי, שייעצה לעסקת מולטימדיה קיד. אומר דפאלו: "על פי כל ההערכות, מולטימדיה קיד צריכה להיות רווחית ברבעון האחרון של שנה זו, בהתחשב במידע שהעביר אלי מנהל הכספים שלה".

אבל השם המתוקשר ביותר ברשימת בעלי העניין הוא ארווין קאטסוף, 45, והוא מחזיק ב-200,000 מניות, שמחציתן יוצעו למכירה. הרב קאטסוף אומר שחלק מהמניות הן בבעלות קרן אש התורה שהוא עומד בראשה, ולדבריו קרן הצדקה הזו מושקעת גם במניות נט2וויירלס ו-e-Mobile.

קאטסוף אוהב לקשט את קירות משרדו שבמרכז מנהטן בתצלומים בהם הוא נראה במחיצת ידוענים כמו ג'רי סיינפלד, ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר, מוחמד עלי ומארח סי.אן.אן לארי קינג. מעברו השני של הרחוב שוכן משרדה של חברת Capital Broad. קאטסוף ולארי קינג אפילו כתבו במשותף את הספר הפופולרי "תפילות רבות עוצמה", שמפרט את האופן בו מתפללים ידוענים עשירים ומפורסמים.

לפי קאטסוף, בודנר והברפלד הם "מגדולי הנדבנים בעולם היהודי". הוא מוסיף: "דייויד ומורי ידועים כאנשים משכמם ומעלה. הם ידידים שלי. אני סומך על השיפוט שלהם".

העסקה השנייה, בין סנסאר ונט2וויירלס, הוכרזה ב-7 באוקטובר 1999. סנסאר, לשעבר לארסון-דייוויס, עסקה בעבר בעיצוב, פיתוח, ייצור ושיווק מיכשור מדעי אנליטי. שישה חודשים לפני כן, סנסאר ביצעה פיצול מניות הפוך ביחס של 5 ל-1 ומועצת המנהלים שלה התפטרה. מי שהתמנה למנכ"ל החדש היה הווארד לנדא, שותף במשרד עורכי הדין החיצון של סנסאר. סנסאר החלה למכור את נכסיה, ולתור אחר רכישות או השקעות חדשות. ברבעון השלישי של 1999 לא היו לה מכירות מפעולות מתמשכות, אך היו לה מזומנים ושווי מזומנים בשווי 3.17 מיליון דולר.

בשלב זה באה ההכרזה שסנסאר תרכוש את כל המניות המונפקות של ITES, כיום נט2וויירלס. במסגרת העסקה, סנסאר אמורה להנפיק 17 מיליון מניות (בתיאום לפיצול המניה שיבוא בעקבות העסקה) לבעלי המניות של ITES. עוד מיליון מניות אמורים להינתן לגורמים לא ידועים, שסייעו לגבש את העסקה.

"Broad Capital הפגישה אותנו עם נט2וויירלס", אומר הווארד לנדא, מנכ"ל סנסאר. ברואוד, הוא אומר, השקיעה בסנסאר בגילגול קודם שלה, והיא הציעה לו כמה מועמדות ישראליות לצורך ביצוע מיזוג הפוך. לדברי לנדא, הוא חיבב את הטכנולוגיה שהציעה נט2וויירלס, ונפגש עם המנכ"ל שלה, נחמיה דיווידסון, ועם ראשי ברואוד קפיטל (בודנר והברפלד) בניו-יורק סיטי. "המשיכה הראשונית שלי לחברה הזו (נט2וויירלס) היתה הודות לדיוויד רובנר, בזכות הניסיון שלו באי.סי.איי טלקום", מסביר לנדא.

בסגירת העסקה, מנהלי נט2וויירלס, כולל דיווידסון, יקבלו את הניהול של סנסאר. דיווידסון מסר לבארונ'ס שהוא עבד במשרד הביטחון הישראלי מ-1987 עד אמצע שנות ה-90' והיה מעורב בתקשורת, דחיסת נתונים והצפנה. לדבריו, "חיפשתי הון, ופגשתי את דיוויד רובנר, שהיה אז נשיא אי.סי.איי". הוא מוסיף שרובנר הכיר את המשקיעים האמריקניים, והוא זה שקישר בינו ובין סנסאר. דיווידסון מתעקש שהוא לא יודע דבר על התקלויותיהם של הברפלד ובודנר עם רשות ני"ע האמריקנית בעבר. "הם לא בעלי מניות פעילים", הוא מסביר, "דיוויד רובנר הוא הדמות החשובה כאן".

נט2וויירלס מפתחת טכנולוגיה לדחיסת נתונים ושיגורם ברשת סלולר ובאמצעים אלחוטיים. המודל העסקי שלה מבוסס על התקווה שרשתות סלולר יקנו את הציוד שלה, כדי שיתאפשר להעביר תמונות וידאו ולגלוש לאינטרנט באמצעות מכשירי הסלולר מהדור השני (G2) הקיימים כיום ברוב השווקים. רוב האנליסטים לא צופים שרשתות הסלולר יוכלו להגיש שירותים כאלו עד שמכשירי דור הסלולר השלישי, G3, יוחדרו לשווקים בשנתיים או בשלוש השנים הבאות.

מניות סנסאר החלו לנוע צפונה אחרי שהיא הכריזה ש-ITES חתמה על הסכם פיתוח עם פרטנר קומיוניקיישנז, החברה הבת הישראלית של רשת הסלולר הבריטית אורנג'. נט2וויירלס תבחן, על חשבונה, את פלטפורמת העברת הנתונים שלה ברשת של פרטנר. בתמורה, פרטנר קיבלה אופציה לרכוש 7% מהמניות המונפקות של נט2וויירלס במחיר מימוש של 5.5 מיליון דולר. במחיר המניה כיום הנתח הזה של 7% שווה כ-67 מיליון דולר.

"אנחנו בשלבי הניסוי הראשוניים, אבל עד כה לא התאכזבנו", אומר דן אלדר, סגן נשיא ליחסים עם חברות טלקום וליחסים בינלאומיים בפרטנר. חברה בת אחת של פרטנר מסייעת כעת ל-12 חברות סטארט-אפ לפתח טכנולוגיות. ביום חמישי שעבר הודיעה פלאפון, רשת סלולר ישראלית, שהיא התקינה את טכנולוגיית נט2וויירלס ותתחיל בקרוב ניסויי פיילוט שלה.

בסוף מארס נט2וויירלס סיימה הנפקה פרטית של מניות בכורה בסך 29 מיליון דולר, שניתנת להמרה ל-1,041,140 מניות של סנסאר. בשלב זה, סנסאר החליטה לממש את האופציה שלה לרכישת נט2וויירלס והגדילה במקצת את כמות המניות המעורבות בעסקה. סנסאר תנפיק 18,295,060 מניות ואופציות ל-14,766,649 מניות נוספות, בנוסף למיליון המניות אחרי הפיצול שישמשו לתשלום עמלת מקדמה (introduction fee). בתום כל ההליכים, לחברה המאוחדת יהיו 43 מיליון מניות בדילול מלא. בעלי מניות נט2וויירלס יחזיקו ב-65% מהישות החדשה. להם, ביחד עם פרטנר, תהיה האופציה להעלות את חלקם ל-77%.

בעלי המניות היו אמורים לדון במיזוג ב-16 ביוני, אבל החברה לא פרסמה כל הודעה לעניין זה. החברה החדשה תיקרא נט2וויירלס, ודיווידסון יהיה המנכ"ל שלה.

נט2וויירלס הפסידה 493,178 דולר באפריל-דצמבר 1999, על פי המסמכים העדכניים ביותר שהיא שיגרה ל-SEC. אבל על סמך מחיר המניה הנוכחי של סנסאר, שווייה הבורסאי יהיה לא פחות מ-953 מיליון דולר. האם היא באמת שווה את זה? "היא שווה הרבה יותר מזה", מבטיח נחמיה דיווידסון, "מפני שהתוכן הוא העתיד". דיוויד רובנר נשמע בטוח באותה מידה: "נט2וויירלס היא חברה ששווה הרבה מאד כסף", הוא מסביר, "היא תחולל מהפכה בתחום הסלולרי".

העסקה האחרונה ביותר שחשפנו, בה היו מעורבים בודנר/הברפלד, קשורה בווסטרן פאואר אנד אקוויפמנט, מפיצת הציוד הכבד הנאבקת על קיומה. הדו"ח לרבעון שהסתיים ב-30 באפריל מציין הכנסות של 35.5 מיליון דולר, ירידה של 13% מהרבעון המקביל, והפסד של 947,000 דולר או 29 סנט למניה מול הפסד של 2 סנט בלבד למניה ברבעון המקביל. באסיפה השנתית הכללית שהיתה בפברואר, התפטרו שני דירקטורים של ווסטרן, ונבחרו שני דירקטורים חדשים. כעבור חודשיים, ב-18 באפריל, ווסטרן הכריזה על כוונתה להתמזג עם e-Mobile, סטארט-אפ שמפתח מחשב כף יד סלולרי יקר, הדומה לפאלם אורגנייזר – כזה המאפשר למשתמשים למשוך ולהציג קול ונתונים. ביום ההוא, 3 מיליון מניות ווסטרן נסחרו בסגירת המסחר ב-4.5 דולר.

מנכ"ל ווסטרן, דיוויד מקליין, מסביר שלחברתו לא היה את ההון הנחוץ להרחבת עסקיה הנוכחיים, ולכן היא החלה לתור אחרי מיזוג או רכישת המניות מהציבור – או מכירתה כחברת קש. הוא ורוברט מ. רובין, דירקטור ובעל העניין העיקרי בחברה, הכירו את האנשים באקווילינק, שניסו להנפיק את e-Mobile. ברואוד קפיטל של בודנר והברפלד, אומר מקליין, מעורבת בגיוס פרטי של 8-7 מיליון דולר לווסטרן, מה שהוא חלק מעסקת המיזוג עם e-Mobile.

מקליין אומר שהוא מעולם לא נפגש עם מישהו מהחברה הזו. רובין נפגש רק עם נחמיה דיווידסון. "אנחנו סומכים על מועצת המנהלים שלנו ועל אקווילינק שיעדכנו אותנו", אומר מקליין. בארונ'ס לא הצליח להשיג את תגובת הדירקטור רובין לדברים. דיווידסון עצמו הגיב כך: "אני לא מעורב בפרטים (של e-mobile). אני עסוק כעת מאד עם נט2וויירלס".

הוא הציע שנשוחח עם איתן רמון, לדבריו עובד של e-Mobile. רמון אמר לבארונ'ס שהוא עדיין עובד של מוטורולה, בה הוא מועסק זה 17 שנים. הוא הבטיח לנו, עם זאת, ששני עובדים מועסקים כיום במשרות מלאות ב-e-Mobile, הן בזיהוי צרכי השוק והן בפיתוח הטכנולוגיה. "אנחנו מעריכים שיש לנו משהו גדול בידיים", אמר רמון. ביום חמישי באה ההכרזה שרמון התמנה למנכ"ל e-Mobile.

על השלד הזה מונח כיום שווי שוק של 380 מיליון דולר, על בסיס המחיר הנוכחי ו-52 מיליון המניות החדשות שווסטרן תנפיק כדי לרכוש את e-Mobile, בתוספת 3 מיליון המניות שבשוק כיום (הנהלת ווסטרן והדירקטורים שלה יקנו את חטיבת הציוד הכבד של ווסטרן ב-4.7 מיליון דולר). עד כה, ווסטרן לא פרסמה שום מידע פיננסי על e-Mobile בהודעותיה לעיתונות או בהודעות הרשמיות ל-SEC. היא גם לא שיגרה ל-SEC את מכתב הכוונות בדבר הרכישה ההפוכה של חברה זו. לכן גם שמות בעלי העניין ב-e-Mobile טרם נחשפו. אבל הרב קאטסוף כבר מבטיח שקרן אש התורה בעסקה הזו, כלומר היא בעלת עניין ב-e-Mobile. גם דיוויד רובנר גילה לבארונ'ס שהוא, אשתו או ילדיו מושקעים בכל שלוש העסקאות שמנינו.

ללא ספק עבודה יפה, אם אתם יכולים לקבל אותה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s